Šk.god.2017.2018.

Družina Pupoljci Nevena - Grupo Boccioli di calendola

S velikim veseljem i entuzijazmom naša škola i ove se godine uključila u projekt Institucionalizacija zavičajne nastave Istarske županije.

Predmet našeg istraživanja bila je autentična tradicionalna  gastronomija istarskog poluotoka s naglaskom na  njenoj važnosti u kreiranju kvalitetnog turističkog  proizvoda. Željeli smo ustanoviti  kakva je gastronomska ponuda u ugostiteljskim objektima (hoteli, restorani, agroturistička domaćinstva). Posebnu važnost posvetili smo tradicionalnim jelima  i načinima njihovog pripremanja te namirnicama koje postaju, ili to već jesu, prepoznatljiv simbol gastronomije Istre (fuži, maneštra, pršut, maslinovo ulje, istarski bijeli i crni tartuf, kroštule, fritule…)

Posjetili smo nekoliko ugostiteljskih objekata kao i Kuću maslinovog ulja u Puli; anketirali, intervjuirali, fotografirali… Naučili smo nešto novo, ali i pokušali dati svoj mali doprinos  daljnjem razvoju turizma našeg poluotoka naglašavajući važnost tradicionalnog načina prehrane.

Dora Rojnić objašnjava što je to kažun.

Dora Rojnić. NIkolina Biletić i Ivana Tavić crtaju, kažune, boškarina, masline...

Šk.god.2016./2017.

21.12.2016.

TITOLO DEL PROGGETTO: Dalla A alla Z

I  ove godine bavimo se obogaćivanjem vokabulara, ali su članice Družine učenice 5.c uz pojačanje  jedne, ali vrijedne učenice 6.a.

Neki od naših ciljeva i zadataka:

• razvijamo osjećaj za timski rad
  • učimo nove riječi i izraza slijedeći abecedni redoslijed uz knjigu: G. Valle; Il vocabolario dei piccoli; IX edizione 1980; „La scuola“ Editrice – Brescia
  • učimo riječi u tematskim cjelinama (albero, animali, bosco, autunno…, campagna, casa, città, colori, corpo umano…, Natale…, terra, uccelli… la ricetta per lo zabaione…)
  • produbljujemo i proširujemo gradivo usvojeno na redovnoj nastavi talijanskog jezika
  • kod kuće sastavljamo kratke tekstove koristeći riječi i izraze naučene u školi
  • sudjelujemo na Božićnom sajmu  (projekt Škole za Afriku)
  • izrađujemo plakate
  • sudjelujemo u školskom projektu Voda
  • posebno volimo pjevati ABC - alfabeto è questo qui. Ponekad odlazimo u učionicu br.8 gdje je posebno veselo i zabavno jer učimo uz interaktivnu ploču

Šk.god. 2015./2016.

TITOLO DEL PROGGETTO: Dalla A alla Z

Ove godine Družina Boccioli di Calendola -Pupoljci nevena radi na jačanju vokabulara - učenici čitaju rječnik od A - Z   smiley.  Naravno, ponešto i nauče o novim riječima i izrazima. Posebno smo bili vrijedni u realizaciji školskog projekta Boje. Pripremili smo prezentaciju PowerPoint (vidi priloženi dokument🤗) i plakat Allegra Fattoria - Vesela farma. Članovi grupe su učenici 5.b razreda. Osim učenja riječi od A do Z, igramo se didaktičkim ograma za učenje talijanskog jezika na tabletima, pjevamo pjesmice, crtamo i izrađujemo ukrase i čestitke za Božićni sajam - Škole za Afriku.

izrađujemo čestitke za Božićni sajam - Marcatino di Natale (projekt Škole za Afriku)

Šk.god. 2014./2015.

20.03.2015.

Umorni nakon šest uzastopnih prezentacija, ali zadovoljni (vidi priloženi dokument yes).

Naučili smo mnogo novih stvari, a nadamo se da smo ponešto prenijeli i drugim učenicima.

Učiteljica Magda i njezine vrijedne učenice govorile su nam o talijanskim poslovicama i izrekama u kojima se spominje jaje, ali i o nekim jelima u kojima je neizostavni sastojak - JAJE.

16.03.2015.

Evo nas. Spremni za petak i prezentaciju svojeg rada.

Danas smo bili jako razigrani. Učiteljica je u bila panici, ali mi ćemo se do petka "skulirati" i sve će biti OK!

Napravili smo i veliko jaje od konca. U njemu dva zečića čuvaju slasna čokoladna jaja skrivena u travici.

Bliži se 20. ožujka, dan kada ćemo pokazati o čemu smo razgovarali, čime smo se bavili, što smo naučili o ...   JAJETU.

Za početak napravili smo malu veselu košaricu šarenih jaja.

Mladi Pupoljci nevena, učenici  5.b razreda, za svoje izvannastavne susrete utorkom ove su godine kao crvenu nit odabrali teme vezane uz školski projekt Jaje. O tim svojim aktivnostima pisat ćemo nešto kasnije, a sada donosimo nekoliko sličica kojima ilustriramo  pripreme za ovogodišnji Mercatino di Natale - Scuole per l"Africa.

> Nastava  > Slobodne aktivnosti  > Gruppo "Boccioli di calendola"
Osnovna škola Šijana Pula / 43.istarske divizije 5, HR-52100 Pula / www.os-sijana-pu.skole.hr / os-sijana.pu@skole.hr